Milli Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi Sahaya Çıkıyor

16.06.2017 tarihinde Haberler kategorisine eklenmiş, 1.242 views Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

TÜBİTAK BİLGEM tarafından milli olarak geliştirilen Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi, milli bir silahta başarıyla kullanılmaya başlandı.

TÜBİTAK BİLGEM tarafından yerli savunma sanayinin geliştirilmesine yönelik yapılan çalışmalar sonucunda önemli bir başarıya imza atıldı. TÜBİTAK’ın milli olarak geliştirdiği Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi(GİS), bir başka milli platformda başarıyla kullanılmaya başlandı.

Dünyada sayılı ülke tarafından üretilen gerçek zamanlı işletim sistemi teknolojisinde dışa bağımlılığı sona erdirecek Milli Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi’nin gelişimini desteklemek amacıyla ASELSAN ile TÜBİTAK arasında imzalanan mutabakat anlaşmasıyla başlayan çalışmaların meyvesi, Mayıs ayında düzenlenecek 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF’17) görücüye çıkacak.

GİS TÜBİTAK BİLGEM tarafından, savunma sanayisinin emniyet kritik ve katı gerçek zamanlı işletim sistemi ihtiyaçlarını milli imkanlarla karşılamak amacıyla 2006’da geliştirilmeye başlandı ve 2013 başında tamamlanarak ürün haline getirildi.

ASELSAN ve TÜBİTAK arasında IDEF 2015’te imzalanan mutabakat anlaşmasıyla, çalışmalar yeni bir boyuta taşındı.

GİS, ASELSAN ve TÜBİTAK mühendislerinin ortak çalışmasıyla ASELSAN Milli Görev Bilgisayarı’na entegre edilerek, Milli Atış Kontrol Yazılımları ile SARP Uzaktan Komutalı Milli Silah Sistemi’nin tüm işlevsel ve performans gereksinimlerini karşıladı. Böylece GİS, SARP ile kendini sahada da ispatlamış oldu.

HÜRKUŞ’a milli işletim sistemli milli otopilot
GİS, TAI ve TÜBİTAK mühendislerinin işbirliği ile TAI’nin HÜRKUŞ uçağı için geliştirmiş olduğu Milli Sayısal Uçuş Kontrol Bilgisayarı’na (SUKB) geçtiğimiz aylarda entegre edilerek, Gerçek Zamanlı İşletim Sisteminin Milli Uçuş Kontrol Yazılımları ile tüm fonksiyonel ve performans gereksinimlerini karşıladığı gösterildi. Yapılan testlerde Milli Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi’nin muadil ürünlerden daha iyi performans ile çalıştığı gözlendi.

Gelecek teknolojiler
TÜBİTAK, ülkemizde geliştirilmeleri devam eden Milli Muharip Uçak, Hürkuş Uçağı, İnsansız Hava Araçları, Özgün Helikopter Platformları, Pod Sistemleri, Radar Sistemleri gibi savunma ve havacılık sistemlerinin, aynı zamanda Yerli Otomobil, Raylı Ulaşım, Akıllı Ulaşım gibi sivil sistemlerin gerçek zamanlı işletim sistemi ihtiyaçlarını karşılamak üzere çalışmalarını sürdürmektedir. 25.04.2017

Not: Bu yazı Tübitak Bilişim Teknolojileri Enstitüsü Sayfasından alıntıdır.

Yazar Hakkında

Yazar : admin

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Led Aydınlatma
Led Aydınlatma Led ürünler, çeşitleri, kullanım yerleri, teknik özellikleri, teknik destek İç
Elektronik Teknikeri
Elektronik TeknikeriElektronik Deneyimlerim. Elektronik Ölçü Aletleri, Osilaskop, Güç Kaynakları, Lehim Makinaları,
T.C. Yeni Kimlik Kartı Özellikleri
T.C. Yeni Kimlik Kartı Özellikleri Yeni kimlik kartı tüm vatandaşlarımıza hayırlı olsun. Emeği geçen
Arduino İle Wifi Üzerinden Isı Ve Nem Değerlerini Kaydedin
Arduino İle Wifi Üzerinden Isı Ve Nem Değerlerini KaydedinNesnelerin İnterneti) projelerine giriş yapmak isteyenler için başlangıç projesi

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Beko T870 C7 Şase TV Tamiri Deneyimim
Beko T870 C7 Şase TV Tamiri DeneyimimBir akrabamın TV si durup dururken kapanmış ve tekrar
Elektromanyetik Dalgalardan Elektrik Üretimi Elektromanyetik Dalgalardan Elektrik

Son Yapılan Yorumlar

  • Facebook Sayfam

  • Youtube Kanalım

  • Google Mehmet AVCI Takip Et

  • error: Bu İçerik telif hakkı nedeniyle korunmaktadır !! Kopyalama yapmak yasaktır. Kopyalama yapanların kayıtları otomatik olarak ihbar edilmektedir. Bilginize...